O dietách!

6. srpna 2009 v 16:20 | CrEjZiNkA |  *<Hubnutí/Cvičení>*
Dieta je sice nepříjemná, ale ty výsledky! Pokud v honbě za štíhlostí uvěříte tomuto názoru, budete zklamaní. Je to právě naopak! Z diet se tloustne.
Před nedávnem to potvrdili vědci v největší a nekomplexnější studii všech dob: po dietě přiberete a navíc si můžete vážně poškodit zdraví.

Nefungují a škodí

Vyšli ze zkušenosti 19 tisíc lidí, sledovaných v průběhu čtyř let v celkem 30 studiích, které zkoumaly pacienty po dobu dvou až čtyř let. Američtí vědci z Kalifornské univerzity z nich pak vytvořili vlastní analýzu.


Vyplývá z ní, že na většinu lidí prostě nefungují a dokonce pro ně znamenají vážné životní riziko. Odborníci varují před známým jojo efektem, který předznamenává zdravotní problémy.


Radši ani nezačínat

Zhubnout aspoň jednou za život se pokusí čtvrtina lidí. Zátěž z opakovaného nabírání a opětovného hubnutí je taková, že by lidé udělali lépe, kdyby se do diet nepouštěli raději vůbec.
Váha by zůstala stejná a jejich tělo by netrpělo zátěží ze střídání hmotnosti.

Přehled nejmenuje žádný konkrétní dietní plán, ale zahrnuje nejpopulárnější diety posledních let: nízkouhlovodanouvou, vysokoproteinovou (Atkinsovu) a dietu podle glykemického indexu, která je bohatá na pomalu spalované uhlovodany z celozrnných potravin.

Doktorka Traci Mannová,* která výzkum prováděla, upozorňuje: "Nejdřív ztratíte 5 až deset procent své původní váhy. Ale po tomto "líbánkovém" období se váha začne znovu zvyšovat. Zjistili jsme, že většina lidí přebere vše, co shodila, a ještě něco k tomu. Udržet si sníženou váhu se podaří jen naprosté menšině lidí."

Kila se k vám vrátí

Hubnoucí lidé nakonec váží většinou ještě víc, než předtím. Výzkum doktorky Mannové prokázal, že dvě třetiny lidí během čtyř až pěti let přibraly všechna shozená kila - a ještě něco navíc. Polovina z nich pak byla ještě o skoro 5 kilo těžší.
Podle studie, publikované v odborném časopise American Psychologist, diety významně poškozují zdraví. Způsobují zdvojnásobení počtu onemocnění srdce včetně infarktu *a zvyšují tak pravděpodobnost *předčasného úmrtí. Jojo efekt vede také k mrtvicí a diabetu a ničí imunitní systém, takže organismus snadno podléhá všemožným infekcím.

Už je to navždy

Výhody diet jsou příliš malé a potenciální škody příliš velké, tvrdí americká studie. Poroto se prokázalo, že na k léčbě obezity nejsou vlastně vhodné.
Vědci proto doporučují vyváženou strava v kombinaci s pravidelným cvičením. Fyzická aktivita je totiž klíčovým faktorem, který vede k trvalé ztrátě váhy.
Místo diety, která skončí v okamžiku dosažení správné váhy, se doporučuje postupné shazování kil během dlouhé doby pomocí cvičení a přijetí správných jídelních návyků na celý život.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.